tarihinde paylaşıldı. seo

Sayfa hızı genellikle “site hızı” olarak görünür. Sayfa hızı, sayfanın yüklenme süresi (sayfanın ful içeriğinin görüntülenmesi için gerek zaman) ve ilk byte süresi (sunucudan ilk byte bilgisinin tarayıcının alması alma süresi) olarak görülebilir. Daha hızlı sayfa yüklenmesi, hem kullanıcı açısından, hem arama motoru botları açısından daha iyidir. Kullanıcı, sayfa hızlı yüklendiği için siteyi terk etme gibi bir duruma ihtiyaç duymaz. Arama motoru botları sayfa yükleme süreniz düşük olduğu için daha fazla sayfada daha kısa sürede gezerler. Yavaş sayfalarda taramada yavaş gerçekleşeceği için indexleme sorunları meydana gelebilir. Site hızını yükseltmek biraz sunucu ve kod bilgisi gerektiren, SEO’nun teknik konularından biridir. Bu konulara hakim olmayan kişilerin, SEO danışmanlığı hizmeti alması daha faydalı olabilir.

Aşağıda sayfa hızınızı arttırmanız için birçok yöntem bulunmaktadır,

Sıkıştırma (Gzip) Etkinleştirin

HTML, CSS ve Javascript dosyalarınızı sıkıştırmak için gzip yöntemini kullanın. Bunun için bir dosya sıkıştırma yazılım uygulaması kullanabilirsiniz. Bunun için bir dosya sıkıştırma yazılım uygulaması kullanabilirsiniz.

Minify HTML, CSS, Javascript

Kodunuzda bulunan virgül, boşluk ve gereksiz karakterleri kaldırmak, sayfanın huzını arttırabilirsiniz. Ayrıca, kod yorumları ve kullanılmayan gereksiz  kodlardan kurtulun. Google, CSS ve Javascript için YUI Compressor kullanılmasını önermektedir.

Yönlendirmelerinizi Azaltın

Bir sayfa, başka bir sayfaya yönlendirildiğinde ziyaretçileriniz, http istek-yanıt döngüsünü tekrardan beklemek zorunda kalmaktadır bu durum kullanıcı ve SEO açısından pek iyi değildir.

Browser Caching Kullanın

Browser Cache, birçok bilgiyi (stylesheet, images, javascript dosyası ve daha fazlasını) siteyi ziyaret etmiş kullanıcıya kaydeder. Kullanıcı tekrar siteye ziyaret gerçekleştirdiğinde sayfa yüklemesi çok hızlı gerçekleşir.

Content Distribution Networks (CDNs) Kullanın

CDN, ziyaretçileri site içeriğine en hızlı şekilde ulaştırmak için kullanın bir sistemdir. Sitenizdeki içeriğin tüm bölgelere yayılarak, sitenizi ziyaret eden kullanıcıya en yakın sunucudan içerikleri çekmesi anlamanı gelmektedir.

Resimleri Optimize Edin

Doğru olan resim formatlarını seçtiğinizden emin olun. Örneğin, grafikleri için .png 16 formatı faydalı olur. Resimler için .jpg formatı genelde uygun olur. Resimlerinizi kullandığınız programda web’e uygun olarak kayıt edin. Ayrıca, resim compress eden online veya masaüstü programlarından yararlanarak resimlerinizi sıkıştırın. Mümkünse birden fazla icon vb. resimlerinizde CSS Sprite tekniğini kullanın.

Recent Posts