tarihinde paylaşıldı. backlink, seo

Google yaptığı güncellemeler ile SEO Çalışmalarında backlink kurgularının değiştiği aşikar bir durum. Sitemize gelen link sayısı tabii ki önemlidir ama her linki de bir tutamayız. Son güncellemeler de gösteriyor ki backlink çalışmalarında artık nicelik değil nitelik önem kazandı.

Backlink çalışmalarımızda nitelikli backlink sahibi olmak bizim en büyük amacımızdır. Bir linkin kalitesi büyük ölçüde linki veren sayfayla ölçülür. Yani bir backlink çalışmasında link alacağımız sitenin kalitesine bakarken belli başlı kriterlere göz atmamız gerekir.

Öncelikle link alacağımız site uygunsuz içeriklere sahip olmamalıdır, link alacağımız sitenin içeriği ve sektörü bizim sektörümüze yakınlık göstermelidir. Backlink alacağımız site sektöründe, kendi alanında hatırı sayılır bir bilinirliğe sahip olmalıdır. Backlink alacağımız sitenin hedeflediği Birçok anahtar kelimede arama motorlarında ilk sayfada yer alması da önemlidir.  Birden çok farklı siteye abartı şekilde çok ve alakasız link çıkışı sağlamıyorsa, ziyaretçi kaynağı doğalsa ve ziyaretçi sayısı da yüksekse bu siteden alınacak backlink kalitelidir. Backlink aldık ama bu linkin kalıcı olması da çok önemlidir. Sürekli artan azalan link grafikleri ciddi şekilde sitemize zarar verebilir.

Özellikle bu işi ticarete dökmüş 20TL-30TL x backlink, siteye girdiğinizde pop-up, splash reklam dolu sitelerden backlink almamaya özen gösterin yarardan çok zararı olacaktır.

En kaliteli backlink ve trafik kaynağı sosyal ağlardır. Bu ağlarda alınan backlinkler nofollow olmasını pek önemsemeyin sosyalleşmek Google algoritması için çok önemli bir sinyaldir. Bu sebeple sosyal ağları aktif bir şekilde kullanmalıyız. Sosyal medya reklam çalışmaları aktif şekilde yapmalıyız. Facebook, Twitter, YouTube, Google Plus, Pinterest, LinkedIn gibi sitelerde güncel içeriklerimizi paylaşıp kendimize link sağlamalıyız.

Domain otoritesi kendi alanında yüksek, TrustRank değeri iyi olan ve referans site olarak kabul edilen sitelerden alınan linkler de nitelikli backlink sınıfına girerler.

“Sitemize ne kadar çok backlink alırsak o kadar yükseliriz” sözü kesinlikle yanlış bir bilgidir. Backlink sayılarımızın artış oranları, istikrarı, kalitesi önemli ve sürekli kontrol edilmesi gereken bir süreçtir. SEO hizmeti alacağınız ajansa site-dışı çalışmaları nasıl yönetecekleri konusunda sorular sormayı unutmayınız.

Recent Posts