tarihinde paylaşıldı. Arama Motoru Optimizasyonu, seo

En azından potansiyel olarak, en fazla endişelenmeniz gereken negatif SEO kavramıdır. Bazı Black Hat SEO’lar işi ticarete dökmüş, paydaşlarının SERP’lerdeki sırasını yükseltmektense onların rakiplerinin sıralamadaki yerine zarar vermeye veya onları tümden dışarı atmak için hizmet vermeye başlamıştır.

Henüz pek yaygınlaşmamışsa da, webmaster’ların ve online pazarlamacıların kesinlikle dikkat etmesi gerekmektedir. Lider arama motoru Google, “bir rakibin sıralamadaki yerinize zarar vermesinin veya sitenizin indeksten dışarı atılmasına sebep olmasının neredeyse imkansız” garanti ediyor. Ancak bu “neredeyse” bile insanları endişelendiriyor.

Aramanın kurallarını anlamak ve o kuralları sadece yapıcı değil, yıkıcı amaçlar içinde kullanan insanlar vardır. Spam’e karşı verilen savaşın bir parçası olarak arama motoru algoritmaları “spam” taktiklerini algılayabilir ve saldırgan siteleri aşağı çekebilir. Arama motoru kulları ihlal edilmeye devam edilirse veya çok ciddi bir ihlal söz konusu olursa site toptan indeksten kaldırılabilir.

Sitenize yapılabilecek Negatif SEO taktiklerini aşağıda sıraladık,

DOS ve 404 Hataları

Saldırgan bir DOS saldırısıyla hedef aldı domainin üzerine çullanır. Hedef aldığı domaini ele geçirince arama motoru örümceklerini siteye çekebilmek için türlü numaralar dener. Örümcekler siteye gelirse ve bir 404 hatası mesajı alırsa bu sayfalar sıralamalarda kötü etkilenebilir tekrar tekrar yaşanan durumlarda indeksten çıkarılmaya kadar gider.

Yeniden Yönlendirme

Saldırgan warez içerikli siteler, link çiftlikleri gibi sitelerin linklerini hedef aldığı sayfalara yönlendirir. Hedef alınan sayfalar spam domainlerle ilişkileri sebebiyetiyle ceza alabilir.

Link Bombası

Saldırgan, alakasız veya spam benzeri anahtar sözcüklerden oluşturduğu çıpa metinler vasıtasıyla hedef aldığı sayfaların linklerini link çiftliği olduğu her halinden belli olan sitelere veya bedava link sitelerine yerleştirir.  Linkler engellenmezse uzun vadede ceza alınabilir.

Benzer içerikler

Saldırgan hedef aldığı sayfaların içeriğini alıp içlerine kötü içerikli spam anahtar sözcükleri görünmeyen metinler şekilde gömerek kötü domainlere yönlendirir.

Kara sosyal işaretleme

Saldırgan sosyal işaretleme sitelerinde birden çok hesap açar ve hedef aldığı siteleri yine kötü içerikli sözcüklerle yan yana doldurur.

Negatif SEO takip edilmezse sitenize zarar verecek çalışmalardır. Eğer internet sitenizin gerçektende negatif SEO saldırısına maruz kaldığına inanıyorsanız, kısa vadede yapabileceğiniz en iyi şey, bu tehdidi savuşturmak için profesyonel SEO hizmeti almak olacaktır.

Recent Posts