tarihinde paylaşıldı. lokal seo, seo

Lokal SEO birçok işletme için zor bir iş olarak görünür. Özellikle, belirli bir konum üzerinde iş yapan işletmeler için Lokal SEO çok önemli bir çalışmadır. Rekabetin sürekli arttığı bir ortamda lokal organik aramalarda üst sıralarda bulunmanın ciddi bir rekabet avantajı sağlayacağı kesin. Aşağıda Lokal SEO’da üst sıralarda bulunmak için yapılması gerekenleri ve yerel aramalarda yükselmek için neler yapılabilir bunlardan bahsedeceğiz.

On-Page SEO Faktörü

Aşağıda sıraladığımız on-page faktörleri lokal bilgilerle alakalı olmalıdır. Lokal SEO’da en önemli faktörler arasında alaka yer almaktadır.

Title tag

Meta Description

Header Tag

Sayfa İçeriği

Resim optimizasyonu

Map (Harita Yapısı)

Her sayfada Name, Adres ve numara (NAP) bulunmalıdır.

URL yapıları temiz ve lokal aranacak kelimelere uygun olmalıdır.

Sayfanızda Lokal sıralamanıza katkı sağlamak için özel olarak aşağıdakileri bulundurabilirsiniz.

Görüşler(Testimonials)

Akreditasyonlar, Belgeler vb.

Ekstra yorum, Tavsiye alanları.

Kritik rol oynayan yapılardan biride sayfa başlığıdır. Sayfa başlığını temiz bir şekilde cümlenin anlamını bozmadan marka, lokasyon, hizmet üçlüsünü kullanarak yazarsak lokal aramalarda çok yararı olur.

Link Faktörü

En önemli Lokal SEO faktörünün alaka olduğunu söylemiştik. Alakanın yanına otorite eklendiğinde siteniz gerçekten iyi yerlere gelebilir. Otoriter bir site olabilmeniz için tavsiye edilmeye yani linklere ihtiyacınız vardır. Lokal bir site için tavsiye edilen link yapısı belirli bir işe ve benzer bölgeye hitap eden bağlantılardır. Az olması önemli değildir lokale hitap eden kaliteli bir link olduğu sürece faydası daha büyük olur.

Lokal SEO Bağlantı Tavsiyeleri

Link Almamak- Google My Business profili alarak, lokal uygulamalara kayıt yaparak, site içindeki içerikleri lokal yapıya uygun hazırlayarak, kalite bir tavsiye yapısı oluşturarak iyi bir sıralama elde edebilir.

Lokasyona özel linkler Almak- Konumuzun ile alakalı güvenilir bir kaynaktan gelen herhangi bir bağlantı faydalı olabilir.

Sektörel Özel Linkler- Farklı sitelerden birçok link sağlamaya çalışmaktansa, sektörünüzle alakalı sitelerden link almaya çalışın. Web sitenizin kategorisiyle benzerlik gösteren yerlerden alınan backlinkler avantaj sağlamaktadır. Sektörel dizinler, Yellow Pages (sarı sayfalar) vb. sitelerde de yer alın.

Otoriter Sitelerden Linkler- Otoriter ve benzer kategoriden olan bir siteden link almak çok zordur. Bulabilirseniz sektörünüzle alakalı, yoksa kategorinize uygun otoriter sitelerden tanıtım yazısı vb. almayı deneyin.

My Business Faktörü

Google My Business sayfanızı doğru optimize etmek lokal aramalarda büyük avantaj sağlar. Aşağıda yapmanız gerekenleri sıraladık.

Oluşturduğunuz sayfayı doğrulayın

Doğru isim, adres, telefon ve web adresi (NAP+W)

Kategorinizi doğru atayın

Çarpıcı bir kapak fotoğrafı

İşletmenizin iç, dış vb. birçok güzel fotoğrafını ekleyin

İşinizin önemli noktalarını kapsayan bir açıklama oluşturun

İsteğe bağlı, açıklamanıza  özel bir teklif yada call-to action ekleyebilirsiniz

Google My Business sayfanıza Değerlendirme (reviews) almak için uğraşın. Tavsiyemiz en az beş reviews alın.

Her reviews’e kesinlikle cevap verin

Özellikle, kategorinize ve açıklamanıza çok fazla özen gösterin.

Dış Konum Faktörü

Google, işletmenizi my business kullanarak doğruladıktan sonra, web üzerinde de bu bilgilerin doğrulanması gerekmektedir. Yani işletme bilgileriniz ne kadar tutarlı bir şekilde yayılırsa o kadar iyi bir sıralama elde edersiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken iki husus var.

NAP tutarlılık: İsim, adres, telefon + web adresi ve konum tutarlı olarak yayılmalıdır.

Citations: Web üzerinde işletmenizi listelere eklemeniz faydalı olacaktır. Yellow Page (Sarı sayfa siteleri), sektörle ilgili dizinler, Sosyal medya platformları bunlardan en önemlileridir. Bu platformların hepsinde Google my business bilgileriyle tutarlı bir şekilde ilerleyin.

Davranış ve Mobil Faktörü

Tıklanma oranı

Mobil Tıklama veya arama

Check-in

Kullanıcıların lokal uygulama üzerinden tavsiye bırakması

Sosyal Sinyal Faktörü

İşletme sayfanızın sosyal medyayı aktif kullanması

Marka profiliniz

Sitenizden sosyal medya bağlantıları

Lokale uygun hashtagler kullanmak

Sosyal medya içeriklerinde bazen adresinizi vurgulayan içerikler paylaşmak

Değerlendirme, Tavsiye (Reviews) Föktörü

Değerlendirmenin kalitesi

Değerlendirmeye hızlı cevap

Değerlendirmenin yayılması

Recent Posts