tarihinde paylaşıldı. dijital icerik, içerik pazarlaması

Yaşadığımız dünyada o kadar çok fazla içeriğe boğulmuş durumdayız ki çoğunu görmezden geliyoruz. Her bilgiyi paylaşması, ulaşması ve hatta siz aramadan bile sizin karşınıza çıkması mümkün olabiliyor. Ama bu içerikler gerçekten çok fazla olduğu için hepsinin bizim dikkatimizi çekmesi mümkün değil. Yani artık içeriklerin hedef kitleye ulaşması yetmiyor bir de onların dikkatını çekmesi ve onarı harekete geçirmesi gerekiyor. Aşağıda içeriklerin sahip olması gereken özelleikleri sıraladık.

Anlaşılır olması

Kitlenize veya takipcilerinize verilmek istenen mesaj açık bir şekilde tüketici tarafından anlaşılmalıdır.

Samimiyet

Dijital içeriklerinizin gerçekçiliğe çok yakın olmalıdır. Şirket hakkında bilgiler, ürün deneyimi vb. her bilgi samimi olursa daha sağlıklı olur.

Güncellik

İçeriklerin güncel olarak kullanıcılara sunulması, hem markaya yönelik tutumu etkileyerek onlara yönelik güven algısı geliştirebilir. Ayrıca, doğru ve güncel bilgi barındırak içerik ile farkındalık yaratmakta mümkün olmaktadır.

Tutarlılık

İçerik dağıtım kanallarının hepsininde sunulan içerilerin birbiriyle tutarlı olması gerekmektedir. Böylece kullanıcılar karmaşa içine düşmez ve marakaya yönelik güven artar.

Kullanıcının hazırladığı içerik

Web 2.0 gücünü kullanarak içeriklerinize kullanıcıları dahil ederek, onların içeriğe katkı sağlamasına imkan vererek aranızdaki duygusal bağı daha fazla güçlendirebilirsiniz.

Hedef kitleyi harekete geçirme

Artık sunulan içeriklerin dikkat çekmesi değil bunun yanında harekete de geçirmesi faydalı olacaktır.

Değer yaratma ve hayat tarzı oluşturma

Marka sadakati oluşturmak için içerikleriniz değer yaratmalı ve hayat tarzı oluşturmalıdır. Tüketiciye ürün/hizmet hakkında ürettiğiniz içeriklerin bir değer katmasını sağlayın.

Farklılık katma

Farklı olan içerikler daha dikkat çekici ve tepki verilebilir yapıda olabilir. Yaratacağınız içerik stratejisinin markanıza uygun olarak farklı olmasına özen gösterin.

Eğitme

Dijital içeriklerin az ya da çok bilgi içerdiğinden, içeriklerin kullanıcıları eğittiği söylenebilir. Kullanıcıları sektörünüzle, ürün/hizmet ile alakalı farklı bilgiler vererek bilinçlendirin.

Duygu verme

Eğlence, bilgi vb. ihtiyaçları tatmin etme niteliğine sahip içeriklerin dikkat çekme olasılıklarının daha yüksek olduğu düşünülebilir.

Recent Posts