tarihinde paylaşıldı. Arama Motoru Optimizasyonu, dijital icerik, içerik pazarlaması, seo, seo içerik, site içi seo

Bloglar kişisel veya kurumsal olarak güncelliğinizi korumanızı sağlayan ve hedef kitleniz arasında bir bağ yaratmanıza olanak tanıyan dinamik yapılardır. Ayrıca güncel olmak ve site içi yapınızı güçlendirmek adına SEO çalışmalarınızda da büyük fayda sağlar. Blogların kendi içinde türleri vardır. Bu türleri aşağıda sıralamaya çalıştır.

Kişisel Bloglar

Blogunuzda işinizi, uzmanlığınızı, hayatınızı, duygu ve düşüncelerinizi anlatarak hayat akışını paylaşabilirsiniz. Bunu bir nevi günlük olarak da düşünebilirsiniz. İster gerçek kimliğinizle, ister takma adla günlük yaşamınızın ve düşüncelerinizin kaydını tutup paylaşabilirsiniz.

Kategori Temelli Bloglar

Sinema, moda, yemek, dekorasyon, kitap sanat, fotoğrafçılık, spor, siyaset gibi çok çeşitli konularda tutulabilir. Bu konular iç içe geçebileceği gibi, aynı anda birden çok konuda blog yazılabilir. İlgiliniz çeken bir konuda blog yazarak kendinizi geliştirir, bir akıl defteri tutmuş olursunuz. Ayrıca benzer ilgi alanıza sahip kişilerle tanışarak bir topluluk oluşturma fırsatı yakalar; bu ilgi alanınızı zamanla bir işe de dönüştürebilirsiniz.

Portföy için Oluşturulan Bloglar

Sanatçı, tasarımcı, müzisyen, mimar, reklamcı… mesleğiniz ne olursa olsun iş portföyünüzü blogunuzda tutabilir, hem kendiniz için güzel ve online bir kayıt tutmuş olur hem de profesyonel hayatınızı internete rahatlıkla taşıyarak potansiyel işverenlere veya müşterilere ulaşma şansı yakalamış olursunuz. İlla tüm blogunuz portföyünüzden oluşmak zorunda da değil benzer konularla ilgili yazılarda yazabilirsiniz.

Kurumsal Bloglar

Şirketlerin tercihen çalışanları veya bir sosyal medya içerik sağlayıcısı tarafından tutulan bloglardır. Şirketler burada yeni çıkardıkları ürünler, düzenledikleri etkinlikler, aldıkları ödüller, sektörüyle ilgili konular araştırmalar paylaşabilirler. Blogların interaktivite özelliği sayesinde okuyuculardan geribildirimler alınabilir, soruları yanıtlanabilir karşılıklı iletişim kurabilirler. Böylece okuyucular karşılarında soğuk bir kurum değil de, samimi bir kişi bularak takip ettikleri kurumla iletişime geçebilirler.

Topluluk Blogları

Bir kişi değil de belli bir grup tarafından yazılan yazılandan oluşan bloglardır. Yukarıdaki tüm kategorileri içinde barındırabilir.

Recent Posts