tarihinde paylaşıldı. Arama Motoru Optimizasyonu, Google, seo

2007’de Google şirketi, Google hesabı olan kullanıcıların arama sonuçlarını kişiselleştirebilmesini mümkün kıldı. Artık Google hangi arama sonucunun kullanıcı açısından önemli olduğuna karar verirken o kullanıcının arama geçmişini temel alabilecekti.

Örneğin, Google hesabınıza girerek yaptığınız aramaların hepsi geçmişle ilgili toplanan bilgilerin bütününü kapsıyor. Daha sonra 2009 sonlarında Google kişiselleştirilmiş arama hizmetini Google hesabı olsun olmasın tüm kullanıcılara sunmaya başlayınca yer yerinden oynadı. Bu adım SEO dünyasını çalkantılara boğdu ve anında SEO’nun büyük bir iştahla arzuladığı “Google’da bir numara olma” hedefi bütün anahtar sözcüklerde neredeyse anlamsız hale geldi. Bundan böyle benim en tepedeki arama sonucumla sizin en tepedeki arama sonucunuzun ve başka herhangi birinin en tepedeki arama sonucu birbirlerinden farklı olabilirler.

Nihayetinde kişiselleştirilmiş arama SEO’nun odak noktasını bir zamanlar büyük bir iştahla arzulanan SERP’lerin en tepelerinde yer kapma yarışından, zaten olması gereken yere kaydırdı. Kullanıcılar için gerçekten anlam ifade eden çok iyi bir içerik sunmak ve arama motorlarının bunun farkına varmasını sağlamak, aynı zamanda başarıyı SERP’lerdeki yeriniz üzerinden değil, hedef ziyaretçi kitleniz arama motorları tarafından size yönlendirilen kısmını gerçekten takip edebilmek ve ölçebilmek üzerinden tanımlamak gereklidir.

Biz kullanıcılar zaten bize özel sonuçları isteriz, bu sebeple SEO hizmeti sağlayanlar firma veya kişiler, SEO stratejilerini hedef kelimelerde markanıza verilen üst sıra vaatleri üzerinden değil. Genel bir dönüşüm stratejisi üzerinden verilmelidir.

Benzer İçerikler