tarihinde paylaşıldı. Arama Motoru Optimizasyonu, seo

Alan adınız yoksa, adınıza bir tane tescil ettirmelisiniz. Bir işletme olarak online ortamda ciddiye alınmak istiyorsanız alan adınızın markanızı temsil eden profesyonel bir yapıda olması gereklidir. Aşağıda alan adı seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık.

Dikkat çekici, akılda kalıcı olsun ve önem arz etsin

İşinizle ilintili ve insanların kolayca hatırlayabileceği bir alan adı seçin.

Yerel bir kitleye hitap etmek  için o ülkeye özel bir alan adı uzantısı kullanın

Alan adı uzantısı alan adının noktadan sonra gelen kısmıdır. Yerel pazarda işinizi yapıyorsanız, genellikle daha yaygın olan .com, .net, .org gibi alan uzantıları yerine olanların yerel versiyonlarını satın alırsınız (com.tr, .co.uk, .ie gibi). Uluslararası bir kitleye hitap ediyorsanız, yaygın bir uzantı daha çok işinize yarar. Alan adı uzantıları içinde .com açık ara en kabul görmüş ve popüler uzantıdır. Bu sebeple de en değerlileridir.

Birden çok alan adı alabilirsiniz

Diğerlerinin sizinle aynı veya benzer alan adlarını almalarını engellemek için birden fazla alan adı alabilirsiniz. İkincil adreslerinizi esas sitenize yönlendirebilirsiniz. Bir başka yol da ülkeye özel alan adları tescil ettirerek kendinize iş yaptığınız her ülkede bir “varlık” edinmenizdir.  İsterseniz internet sitenizin yerel bir versiyonunu bu alan adlarından herhangi birini kullanarak açabilir veya bunları internet siteniz üzerinde yer alan yerelleştirilmiş bir bölüme yönlendirebilirsiniz.

Farklı uzantıları da değerlendirin

Artık .co, .mobi, .istanbul, .io vb. birçok uzantı kullanıma açıldı. Belirli bir markanız için fena olmayabilir, ne dersiniz?

Alan adı içinde anahtar sözcüklerin geçmesi çıkarınızadır ama marka değerine zarar vereceğinizi düşünüyorsanız yapmayın

Anahtar sözlük öbeklerinizden birini alan adınıza yedirebilirsiniz. Bu konunun arama motoru sıralaması üzerindeki etkileri hakkında farklı görüşler olmakla birlikte, arama motorları ve kullanıcıların siteniz hakkında en baştan bir fikir edinebilmesini kolaylaştırabilir.

Benzer İçerikler